Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020 / 2021. Jubileusz 50-lecia założenia Szkoły Polskiej w Pradze.

Dnia 19 czerwca br. odbyło się uroczyste podsumowanie roku szklonego 2020/ 2021;
tym razem przebiegło w przepięknej letniej scenerii ogrodów Ambasady RP, w samym sercu Pragi. Licznie zgromadzeni uczniowie, rodzice, przyjaciele szkoły wraz z gronem pedagogicznym i kierownik szkoły Panią Agatą Vlasákovą spotkali się, na „skrawku” naszej Ojczyzny, z serdecznym przyjęciem gospodarzy, czyli Radcą Ambasady RP –  Panem Antonim Wręgą oraz Konsulem RP-  Panem Arturem Łukiańczukiem.

 ogród Ambasady Rodzice uczniów w ogrodach powitanie – A.Vlasaková, Radca A.Wręga, Konsul A. Łukiańczuk

Spotkanie było niepowtarzalnym zdarzeniem, ponieważ oznaczało nie tylko otrzymanie świadectw ukończenia kolejnego roku nauki, ale okazało się również doskonałym czasem do uczczenia 50-lecia założenia i istnienia Szkoły Polskiej w Pradze. Przygotowania do obchodów  „okrągłego” Jubileuszu towarzyszyły uczniom w ciągu całego roku zdalnej nauki i polegały m.in. na udziale w szkolnych konkursach poświęconych np. patronce szkoły św. Jadwidze czy historii i teraźniejszości naszej placówki. Najlepsi uczniowie oraz laureaci konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Ambasadę i Wydział Konsularny w Pradze. Ukoronowaniem celebrowania Jubileuszu naszej polskiej Szkoły stało się przygotowanie przez uczniów oraz nauczycieli prawie 30-minutowego amatorskiego filmiku poświęconego „Szkole Polskiej w Pradze”.
Zapraszamy do jego obejrzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=O0U2iqhk11s

wręczanie nagród uczniom

nagrodzone pierwszaki

Letnia czerwcowa sobota to również oprawa dla innych ważnych wydarzeń, jakim było wręczenie kierownik Szkoły Polskiej, Pani Agacie Vlasákovej Odznaki Honorowej Bene Merito przyznanej przez Ministra Spraw Zagranicznych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej oraz przekazanie równie zaszczytnego wyróżnienia odznaki Meritis Pro Familia, przyznawanej przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, przedstawicielce Stowarzyszenia „TramPOLina”(ww. organizacja polonijna wspiera polskim programem kulturalnym rodziny z dziećmi żyjącymi w Pradze i okolicy), Pani Karolinie Głąbińskiej.

po wręczeniu odznaczenia – A. Vlasaková, Radca A.Wręga

Pełne wrażeń popołudnie zakończono wspólnym świętowaniem przy jubileuszowych tortach zakupionych przez Radę Rodziców.

Serdeczne rozmowy, oglądanie otrzymanych świadectw, pożegnania z  uczniami i nauczycielami, życzenia radosnych i bezpiecznych wakacji zamknęły rok szkolny 2020/ 2021.

 

Link do notatki Ambasady o wydarzeniu:

https://www.gov.pl/web/czechy/Jubileusz-50-lecia-Szkoly-Polskiej-w-Pradze-Wreczenie-odznaki-Bene-Merito-oraz-Meritis-pro-Familia